Poznejte pravou chuť Izraele...

Izraelské speciality
© Itamar Grinberg | thinkisrael.com

Poznejte pravou chuť Izraele...

Izraelské speciality
© Dana Friedlander | thinkisrael.com

Poznejte pravou chuť Izraele...

Izraelské speciality
© thinkisrael.com

Izraelská kuchyně

Izrael je místo, kde se odjakživa střetávalo mnoho kultur, mezi nimi se nejvíce projevuje kultura židovská a arabská. Velký vliv zde má i středomořská kuchyně. Izraelské pokrmy jsou tedy bohatou kombinací nejrůznějších chutí a vůní.

Košér

Pro židovskou kuchyni je velmi důležitý pojem košér. Upravuje většinu stravovacích zvyklostí od přípravy jídel až po jejich konzumaci.

  • Jsou povolené jen některé druhy masa, která jsou označena jako takzvaná „čistá“ – mezi ně patří přežvýkavci ze skupiny sudokopytníků, drůbež a ryby s ploutvemi. Konzumace ostatních druhů masa, například vepřového, krabů a humrů, není povolena.
  • Další podmínkou pro to, aby maso bylo košér, je jeho zabití zkušeným řezníkem, takzvaným „šochetem“, který zvíře nechá po podříznutí vykrvácet zavěšené hlavou dolů. Maso je poté prosoleno, aby se odstranily zbytky krve.
  • Při vaření i konzumaci masa nesmí do styku přijít maso s mlékem, proto mají Židé dvě sady nádobí.

Tyto pravidla nedodržují všichni Izraelci, někteří se řídí například jen některými částmi pravidel. Většina restaurací v Izraeli košér není.

Základní jídla

V Izraeli jsou velmi oblíbenými pokrmy různé saláty, falafel, který lze koupit ve stáncích na ulici, nebo například chumus. Určitě se také nesmí zapomenout na grilovaná a opěkaná masa, mezi nejoblíbenější patří například šašlik.