Poznejte pravou chuť Izraele...

Izraelské speciality
© Itamar Grinberg | thinkisrael.com

Poznejte pravou chuť Izraele...

Izraelské speciality
© Dana Friedlander | thinkisrael.com

Poznejte pravou chuť Izraele...

Izraelské speciality
© thinkisrael.com

Hummus – národní jídlo Izraele

Hummus, někdy také nazývaný „Chumus“, je kaše z uvařené cizrny, velmi oblíbená na celém Blízkém východě. Je považována za národní jídlo a symbol Izraele. Je ho možné konzumovat jak s pokrmy z mas, tak i s mléčnými produkty.

Základní surovinou této kaše je cizrna, která se uvaří, aby byla opravdu změklá. Přidává se do ní také sezamová pasta tachini a pro ochucení citronová šťáva a česnek. Celá tato směs je rozmixována. Nezaměnitelnou chuť jí dodávají směsi bylinek.  Kaši je možné také dochutit olivovým olejem.

Hummus je možné konzumovat s různými druhy mas, například s grilovaným kuřecím masem nebo rybami. V Izraeli je velmi oblíbená jeho kombinace s kuličkami falafelu. Skvěle chutná i samotný nebo jen doplněný pečivem, například pita chlebem, nebo piniovými oříšky. Je ho možné také kombinovat s mnoha druhy zeleniny.

Photo credit: Tassike.ee - Marju Randmer / Licence: CC BY-NC
Photo credit: roboppy / Licence: CC BY-NC-ND

"Pouze ten, kdo jídlo jí, ví,
jak chutná."

© thinkisrael.com

O projektu – Taste of Israel

Tyto stránky byly vytvořeny v rámci projektu a soutěže Cemach – Poznej moderní Izrael. Hlavním účelem těchto stránek je ukázat nesmírnou bohatost a různorodost izraelské kuchyně, kterou získala díky vlivu mnoha kultur a náboženství. Najdete zde mnoho izraelských kulinářských specialit a zajímavostí, které se každému při cestě do Izraele mohou hodit.

Užitečné odkazy:

Zdroje: